رد کردن لینک ها

با آداب و رسوم و فرهنگ مردم آذربایجان بیشتر آشنا شوید

با آداب و رسوم و فرهنگ مردم آذربایجان بیشتر آشنا شوید

باسلام خدمت کاربران وبسایت بریم باکو در این نوشته از نوشته های بریم باکو قرار است به بررسی آداب و رسوم مردم باکو بپردازیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

فرهنگ مردم آذربایجان در طول سال‌ها تکامل پیدا کرده و دچار تغییرات متعددی شده تا به شکل امروزی‌اش درآمده است. آذربایجان از کشورهای دیگری مانند ایران و ترکیه نیز تأثیر پذیرفته و از آنجایی که روسیه زمانی بر بخش‌هایی جنوبی قفقاز سلطه داشته، نشانه‌هایی از فرهنگ روسی را نیز می‌توان در آداب و رسوم مردم آذری مشاهده کرد. زبان‌های متعددی در آذربایجان رواج دارد اما زبان ترکی آذربایجانی، زبان رسمی این کشور به حساب می‌آید. همچنین بیشتر مردم آن (حدود ۹۶%) از دین اسلام پیروی می‌کنند. قبل از سفر به این کشور دیدنی، بهتر است کمی راجع به فرهنگ مردم آذربایجان بیشتر اطلاعات کسب کرده تا رسم و رسوم و بعضی از رفتارهای خاص آن‌ها را بهتر درک کنید.

رقص های ملی آذربایجانی

رقص های ملی آذربایجانی

رقص‌های ملی هر کشور، اطلاعات بسیاری درباره‌ی فرهنگ آن جامعه را در اختیار ما می‌گذارد. رقص ملی آذری نیز از این گروه مستثنا نیست و در واقع می‌توان گفت آینه‌ای از تاریخ، احساسات و فرهنگ آذربایجان به شمار می‌رود. اگر در بیشتر رقص‌های آن‌ها دقت کنید، یک مرد و زن را می‌بینید که در کنار هم و با یک سرعت و حرکات یکسان حرکت می‌کنند که برابری و مساوات بین زن و مرد را نشان می‌دهد. یکی از رقص‌های قدیمی و رایج آذری، رقص «یالی» (Yalli) است که در آن مردان و زنان از تمامی سنین، دایره‌ای تشکیل می‌دهند و می‌رقصند که پیام اتحاد و برابری تمام مردم را به نمایش می‌گذارد. هنر رقصیدن در خون مردم آذربایجان است و نیازی نیست به کلاس بروند تا آن را یاد بگیرند. گردشگران این کشور در صورت علاقه می‌توانند در کلاس‌های ۱ تا ۲ ساعته شرکت کنند و هم راجع به فرهنگ آذربایجان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و هم با لباس‌های ملی آن‌ها عکس بیندازید و خاطره‌ای به یادماندنی برای خود به ثبت برسانند.

مراسم چای در فرهنگ آذربایجان

طبق تحقیقات انجام شده، کشور آذربایجان در دنیا از لحاظ مصرف چای در مقام دوم قرار گرفته و ترکیه مقام اول را دارد. چای، جایگاه ویژه‌ای در میان نوشیدنی‌های آذری دارد و در این مورد گفته می‌شود که شاید مردم آذربایجان بتوانند ۳ هفته بدون غذا، ۳ روز بدون آب و ۳ دقیقه بدون هوا دوام بیاورند؛ اما بعید است بتوانند بدون چای زندگی کنند! نحوه‌ی سرو چای در این کشور نیز معانی مختلفی دارد. برای مثال در جلسات خواستگاری اگر چای را بدون شکر برایتان بیاورند، به این معنی است که باید بیشتر درمورد آن صحبت شود و اگر چایتان شیرین باشد، قطعاً عروسی در راه دارید. در آذربایجان، چای بیشتر در شهر لنکران در آستارا کاشته می‌شود که ناحیه‌ای مرطوب و نیمه گرمسیری است و به همین دلیل، چای آن شهرت بیشتری دارد و اگر قصد خرید چای به عنوان سوغات را داشتید، می‌توانید از این ناحیه تهیه کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید.

بازار محلی

بازار محلی

بازارهای محلی، مکان مناسبی برای برخورد با بومیان یک کشور است و اگر به آذربایجان سفر کردید، بازدید از بازارهای بزرگ آن را فراموش نکنید. حتی اگر مردم آذربایجان زبان شما را صحبت نکنند و شما هم آذری متوجه نشوید، باز هم می‌توانید با مغازه‌دارها صحبت کرده و به توافق برسید. در بدترین حالت نیز می‌توانید همیشه یک ماشین‌حساب را به همراه داشته باشید و عدد آن را بالا و پایین کنید تا در نهایت به توافق برسید. در این مورد یادتان باشد چانه‌زنی را از قبل خوب تمرین کنید؛ زیرا معمولاً معامله را ابتدا از قیمت‌های بسیار بالا شروع می‌کنند.

صبحانه آذری

صبحانه آذری

به کمک غذاهای یک کشور می‌توان اطلاعات بسیاری راجع به فرهنگ مردم آن به دست آورد. بنابراین به هر کشوری که سفر کردید، یادتان باشد تا آنجایی که می‌توانید غذاهای معروف آن را امتحان کنید. «مهمانی خاش» و ساعت صرف آن به عنوان صبحانه، یکی از رسم‌های عجیب در فرهنگ آذربایجان است که طبق گفته‌ی نسل‌های قدیمی باید آن را ساعت ۶ صبح میل کنید. البته اگر به شما بگوییم که خاش در ایران با نام کله‌پاچه شناخته می‌شود، احتمالاً دیگر چندان تعجبی برایتان ندارد!

طعم واقعی گوشت

گوشت در کشور آذربایجان، طعم بی‌نظیری دارد و دلیل آن به این موضوع برمی‌گردد که حیوانات در محیط طبیعی تغذیه می‌شوند. چربی که از طریق خوردن علف طبیعی در ماهیچه‌ی حیوانات جمع شده و نوشیدن آب از رودخانه باعث می‌شود تا گوشت آن‌ها طعمی لذیذ به خود بگیرد. همچنین این نوع گوشت احتیاجی به نمک زدن ندارد و به طور طبیعی مزه دار است. البته نحوه‌ی آشپزی مردم آذری نیز در طعم منحصر به فرد این گوشت بی‌تأثیر نیست. در واقع کیفیت غذاهای آذری، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که مردم این کشور در شمار افرادی قرار گرفته‌اند که عمری طولانی دارند.

طعم واقعی گوشت

برای آشنایی ببشتر با کشور آذربایجان می‌توانید مقاله فرهنگ آذربایجان را مطالعه کنید.

از همراهی شما تا انتهای این نوشته سپاسگزاریم، برای دریافت خدمات باکو از نوع تور باکو و تور آذربایجان میتوانید به صفحه مربوطه به تور زمینی باکو مراجعه فرمایید.

به گفتگو بپیوندید