رد کردن لینک ها

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

بعد از باکو، گنجه دومین شهر بزرگ کشور آذربایجان به حساب می‌آید و بیش از ۱.۵۰۰ سال قدمت دارد. اقوام مختلفی در طول تاریخ همچون اعراب، ایرانی‌ها، ترک‌ها و روس‌ها بر شهر گنجه حکومت داشتند و هر کدام از آن‌ها به نوبه‌ی خود بر روی معماری و فرهنگ آذربایجان تأثیرگذار بوده‌اند. اگر قصد سفر به شهر گنجه را دارید، بازدید از معروف‌ترین جاهای دیدنی گنجه را از دست ندهید.

مسجد شاه عباس گنجه

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

مسجد شاه عباس در مرکز شهر گنجه واقع شده و قدمت آن به سال ۱۶۰۶ میلادی برمی‌گردد. این مکان را با نام مسجد جامع گنجه نیز می‌شناسند و شیخ بهایی دستور ساخت آن را داده که در آن زمان در دربار حکومت صفویه‌ی ایران مشغول به کار بود. این مکان قبلاً یک مدرسه نیز داشت و ۲ مناره‌ی این بنا را بعدها و در اواخر قرن ۱۸ میلادی به آن اضافه کردند. آجرهای قرمز رنگ نمای بیرونی و گنبد سفید رنگ این مسجد، ترکیب جالبی را به وجود آورده و توجه عابران را به خود جلب می‌کند.

پارک حیدر علی اف گنجه

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

«پارک حیدر علی اُف» (Heydar Aliyev Park)، حدود ۴۵۰ هکتار وسعت دارد و توانسته عنوان بزرگ‌ترین پارک قفقاز و کشور آذربایجان را به خود اختصاص بدهد. این مکان ۹ ورودی را شامل می‌شود که «طاق پیروزی»، ورودی اصلی و مجلل آن به حساب می‌آید. چمن‌های آراسته و گل‌های رنگارنگ، به زیبایی در داخل این پارک کاشته شده‌اند و همچنین یک حوض بزرگ، پارک تفریحی، محل اجاره‌ی دوچرخه و خوراکی فروشی‌های متعددی در این مکان قرار گرفته و امکانات تفریحی بازدیدکنندگان را فراهم می‌کنند. این پارک، یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی گنجه به شمار می‌رود.

کاروانسرای شاه عباس گنجه

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

کاروانسرای شاه عباس تقریباً ۱۰۰ متر با مسجد آن فاصله دارد و قدمت این بنا نیز به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد. قرن‌ها پیش، تاجرانی که از جاده‌ی ابریشم عبور می‌کردند، شب خود را در این مکان می‌گذراندند و روز بعد به راه خود ادامه می‌دادند. طی حفاری‌های اخیرِ این بنا توانسته‌اند سیستم نورپردازی و تهویه‌ی هوای داخل آن را کشف کنند که ظاهراً ساختار پیچیده‌ای داشته است.

آرامگاه نظامی

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

نظامی گنجوی، شاعر بزرگ قرن ۱۲ محسوب می‌شد و آرامگاه بزرگی را برای او در شهر گنجه تأسیس کرده بودند که ساختمان آن با گذر زمان و در سال ۱۸۴۰ میلادی فرو ریخت. این بنا دوباره در سال ۱۹۴۷ بازسازی شد و ظاهر آن بعد از استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ میلادی به شکل امروزی‌اش درآمد. ساختمان استوانه‌ای شکل و باغ‌های اطراف این بنا، آن را به یکی از جاذبه‌های اصلی شهر گنجه تبدیل کرده است.

خانه بطری

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

«خانه‌ی بطری» (Bottle House)، یکی از جاذبه‌های دیدنی و منحصر به فرد شهر گنجه محسوب می‌شود و پایین‌تر از خیابان نظامی گنجوی قرار دارد. این خانه، ملکی خصوصی است و صاحب ملک، آن را به عنوان یادبودی برای یکی از اعضای خانواده‌ی خود ساخته که در جنگ جهانی دوم مفقود شده بود. برای ساخت این خانه‌ی ۲ طبقه از بطری‌های شیشه‌ای در اندازه‌های مختلف استفاده کرده‌اند و به همین دلیل این ساختمان، مکان مناسبی برای عکس انداختن در میان گردشگران و مردم محلی به حساب می‌آید.

امامزاده‌ در جمهوری آذربایجان

جاهای دیدنی گنجه دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان

امامزاده‌ی گنجه، در چند کیلومتری شمال شرقی شهر گنجه واقع شده و تاریخ ساخت آن به قرن ۱۴ میلادی برمی‌گردد. این مکان در شمار بناهای تاریخی حافظت شده‌ی آذربایجان قرار دارد و زائران مسلمان بسیاری از آن دیدن می‌کنند. امامزاده‌ی گنجه، چندین مسجد و آرامگاه یادبود و یک گنبد بلند را در برمی‌گیرد و برای نمای این گنبد از کاشی‌های آبی رنگ استفاده کرده‌اند.

دریاچه گویگول

زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان را بیشتر بشناسید

«دریاچه‌ی گویگول» (Lake Goygol)، یکی از زیباترین جاهای دیدنی گنجه به شمار می‌رود و حتی گاهی از آن به عنوان زیباترین دریاچه‌ی کشور آذربایجان نیز یاد می‌کنند. این دریاچه‌ی تماشایی فقط یک ساعت با شهر گنجه فاصله دارد و با جنگل‌های انبوه احاطه شده و گونه‌های مختلفی از حیوانات و ماهی‌ها را در خود جای داده است. دریاچه‌ی گویگول مدتی می‌شد که بسته بود و اخیراً دوباره قسمت‌هایی از آن را بر روی عموم باز گذاشته‌اند. رانندگی در میان مسیرهای کوهستانی و عبور از روستاهای تاریخی این مکان که یادآور فرهنگ آلمان هستند، دریاچه‌ی گویگول را به یکی از بهترین جاهای دیدنی گنجه تبدیل کرده است.

منبع: theculturetrip.com

به گفتگو بپیوندید