رد کردن لینک ها

سفر به گنجه شهر شعر و ادب در آذربایجان

سفر به گنجه شهر شعر و ادب در آذربایجان

سفر به گنجه شهر شعر و ادب در آذربایجان

سفر به گنجه شهر شعر و ادب در آذربایجان

می توان در زمان سیر و سیاحت در آذربایجان سفر به گنجه شهر شعر و ادب را نیز در برنامه خود گنجاند. شهری که در غرب این کشور واقع شده است و تنها حدود 350 کیلومتر با باکو فاصله دارد. به نظر می رسد منطقی است که در سفر به باکو خود را از تماشای دیدنی های این شهر بی نظیر محروم نکنید. طبیعت بکر این منطقه همواره برای گردشگران جذاب و دوست داشتنی بوده است. خیلی از ایرانی ها به دلیل هم مرز بودن با کشور آذربایجان با خودروی شخصی خودشان به این کشور سفر می کنند. به این ترتیب، برنامه سفر می تواند منعطف باشد. می شود حتی اگر فقط قصد سفر به باکو را دارید، با کمی برنامه دقیق تر به شهر گنجه نیز سری بزنید.

حتی می توان از تور زمینی گنجه برای رفتن به این منطقه بهره برد. علاوه بر تورهای هوایی تورهای زمینی هم هستند که می توان با قیمت کمتری با آنها همراه شد.  

درباره شهر گنجه

معروف است که گنجه شهر شعر و ادب است، اما این شهر در منطقه خوش آب و هوایی نیز واقع شده و جنگل ها و دریاچه های زیبا و بکری را در خود جای داده است. این شهر از بزرگ ترین شهرهای کشور آذربایجان به شمار می رود. درباره موقعیت جغرافیایی آن می توان گفت که در شمال شرق کوه های قفقاز و در کنار رود گنجه قرار گرفته است. از جنوب، شمال غرب و غرب به شهر گوی گول و از شمال شرق به شهر ساموخ می رسد.

سال ها این شهر مرکز فرهنگی و تاریخی منطقه محسوب می شده است. تا سال 1804 آن را پایتخت خانات گنجه و قسمتی از ایران دانسته اند. بعدها ایران در سال 1813 این شهر را بر طبق معاهده گلستان به شوروی واگذار کرد. پس از فروپاشی شوروی این شهر جزئی از کشور آذربایجان شد.

در سفر به گنجه شهر شعر و ادب می توانید به مکان های تاریخی بسیاری سر بزنید و ببینید که چرا این شهر با این لقب شهره شده است.

دیدنی های شهر گنجه

در سفر به گنجه شهر شعر و ادب با شگفتی های بسیاری مواجه خواهید شد. شهری که بیشتر از هزار و پانصد سال قدمت دارد. در طی سال ها اقوام زیادی بر آن حکومت کرده اند و هر یک تأثیرات بسیاری را بر فرهنگ مردم و معماری این شهر داشته اند.

دیدنی های شهر گنجه

از مکان های دیدنی این شهر می توان به مسجد شاه عباس گنجه اشاره کرد. مسجدی در مرکز شهر که مربوط به سال 1606 می شود. آن را با نام مسجد جامع گنجه هم می شناسند. دستور ساخت آن را شیخ بهایی زمانی که در دربار صفویان کار می کرد داده است. این مسجد یک مدرسه هم داشت. دو مناره آنها بعدها به آن اضافه شده است. معماری جالب و آجرهای قرمز رنگ آن از جذابیت های دیگر این مسجد قدیمی و تماشایی است.

از زیبایی های گنجه می توان پارک حیدر علی اف را نام برد. پارکی به مساحت 450 هکتار که آن را بزرگ ترین پارک کشور آذربایجان می دانند. این پارک نُه در ورودی دارد که طاق پیروزی ورودی اصلی پارک محسوب می شود. این پارک امکانات تفریحی بسیار خوبی را برای بازدیدکنندگانش فراهم دیده است که از آن جمله می توان به یک حوض بزرگ و محلی مخصوص دوچرخه سواری اشاره کرد. این پارک از مکان هایی است که همیشه مورد استقبال گردشگران بسیاری بوده است.

کاروانسرای شاه عباس گنجه مربوط به قرن هفدهم میلادی است. این کاروانسرا هم مانند تمام کاروانسراها در ایران محل اقامت بازرگانانی بوده است که در جاده ابریشم سفر می کرده اند. در طی حفاری هایی که در این محل انجام شده است درباره سیستم نورپردازی و تهویه پیچیده این محل اطلاعاتی به دست آمده است.

در بهترین تور گنجه به طور حتم شما را به دیدار خانه بطری هم خواهند برد. این خانه یک ملک شخصی است که صاحبش آن را برای یادبود یکی از اعضای خانواده اش که در جنگ جهانی دوم مفقود شده بنا کرده است. برای ساخت این خانه دو طبقه از بطری های شیشه ای به اندازه های گوناگون استفاده شده است. این خانه با معماری خلاقانه اش به یکی از دیدنی های این شهر بدل شده است.

بهترین تور گنجه
 

امام زاده گنجه نیز در شمال شرق شهر وجود دارد که تاریخ بنای آن به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. این بنای ارزشمند تاریخی از ساختمان های حفاظت شده کشور است که شامل چند مسجد و یک گنبد بلند می شود. نمای چشم نواز آن مزین به کاشی های آبی رنگ شده است.

دیدار از دریاچه گوی گول نیز ممکن است در لحظه آخری گنجه وجود داشته باشد. مکانی که آن را زیباتری دریاچه آذربایجان معرفی می کنند. اطراف این دریاچه را جنگل های انبوهی پوشانده است. بازدید از این دریاچه را که یک ساعت با شهر گنجه فاصله دارد از دست ندهید.

بنای دانشگاه گنجه نیز به سال 1938 بر می گردد. دانشگاهی دولتی که هشت گروه آموزشی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد.

دیدار از آرامگاه نظامی در سفر به گنجه شهر شعر و ادب

در سفر به گنجه شهر شعر و ادب خوب است که آرامگاه نظامی شاعر بزرگ ایرانی هم سری بزنید. در ابتدا برای آرامگاه او ساختمان بزرگی را بنا کرده بودند، اما در گذر زمان فرسوده شد و در سال 1840 فرو ریخت. بنای این آرامگاه را دوباره در سال 1947 بازسازی کردند. اما شکل امروزی این آرامگاه به سال 1991 مربوط می شود که جمهوری آذربایجان استقلال خود را به دست آورد و از شوروی جدا شد. ساختمان استوانه ای این آرامگاه و باغ های اطرافش آن را برای گردشگران به مکانی دیدنی بدل کرده است.

نظامی گنجوی شاعر فارسی زبانی است که در همین شهر چشم از جهان فرو بسته و در همین شهر برایش یک مقبره زیبا درست کرده اند. از دیگر دیدنی های این شهر می توان به یادواره جواد خان آخرین حاکم ایران در شهر گنجه، موزه نظامی گنجوی، خیابان جواد خان و پارک خان باغی گنجه را نام برد.

سفر به گنجه

سفر به گنجه و باکو در یک تور

سفر به گنجه شهر شعر و ادب را می توان با سفر به شهر باکو پایتخت کشور آذربایجان ترکیب کرد. شهر باکو در نزدیکی شهر گنجه است و می توان در یک سفر از هر دو شهر بازدید کرد. گنجه در مرز کشور آذربایجان و گرجستان قرار دارد. می توان فاصله بین این دو شهر را با قطار، اتوبوس و سرویس های خطی باکو به گنجه طی کرد.

حتی می توانید در یک تور ترکیبی گنجه و باکو ثبت نام کنید و از مزایای آن بهره ببرید. ثبت نام در تور این مزیت را دارد که نیاز نیست خودتان برای تمام روزهای سفر برنامه داشته باشید. مدیریت تور سعی می کند به بهترین وجه برنامه را برای شما در نظر بگیرد. حتی ممکن است سفر با تور برای شما به صرفه تر و ارزان تر هم تمام شود.

تور زمینی باکو و گنجه هم برای آنها که سفرهای زمینی را به هوایی ترجیح می دهند جذاب خواهد بود. سفر زمینی ممکن است طولانی باشد و خسته کننده به نظر برسد، اما در عوض می توان از تماشای جاده در طول مسیر لذت برد و تجربه های جدیدی را کسب کرد؛ به ویژه طی کردن جاده ای که ممکن است هرگز دیگر راهتان به آنجا نیفتد.


مقالات پیشنهادی

به گفتگو بپیوندید